Ändra sökning
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf
Outer Partial Actions and Partial Skew Group Rings
Högskolan Väst, Institutionen för ingenjörsvetenskap, Avdelningen för maskinteknik och naturvetenskap.ORCID-id: 0000-0001-6594-7041
Lund University, Centre for Mathematical Sciences.
2015 (Engelska)Ingår i: Canadian Journal of Mathematics - Journal Canadien de Mathematiques, ISSN 0008-414X, E-ISSN 1496-2479, Vol. 67, nr 5, s. 1144-1160Artikel i tidskrift (Refereegranskat) Published
Abstract [en]

We extend the classicial notion of an outer action α of a group G on a unital ring A to the case when α is a partial action on ideals, all of which have local units. We show that if α is an outer partial action of an abelian group G, then its associated partial skew group ring A⋆αG is simple if and only if A is G-simple. This result is applied to partial skew group rings associated with two different types of partial dynamical systems.

Ort, förlag, år, upplaga, sidor
2015. Vol. 67, nr 5, s. 1144-1160
Nyckelord [en]
Outer action, partial action, minimality, topological dynamics, partial skew group ring, simplicity
Nationell ämneskategori
Naturvetenskap
Forskningsämne
TEKNIK, Matematik
Identifikatorer
URN: urn:nbn:se:hv:diva-8010DOI: 10.4153/CJM-2014-043-8ISI: 000362152600008Scopus ID: 2-s2.0-84976400598OAI: oai:DiVA.org:hv-8010DiVA, id: diva2:849216
Tillgänglig från: 2015-08-27 Skapad: 2015-08-27 Senast uppdaterad: 2019-05-14Bibliografiskt granskad

Open Access i DiVA

Fulltext saknas i DiVA

Övriga länkar

Förlagets fulltextScopus

Personposter BETA

Nystedt, Patrik

Sök vidare i DiVA

Av författaren/redaktören
Nystedt, Patrik
Av organisationen
Avdelningen för maskinteknik och naturvetenskap
I samma tidskrift
Canadian Journal of Mathematics - Journal Canadien de Mathematiques
Naturvetenskap

Sök vidare utanför DiVA

GoogleGoogle Scholar

doi
urn-nbn

Altmetricpoäng

doi
urn-nbn
Totalt: 86 träffar
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf